Παρασκευή, Μαρτίου 29, 2024

Περιγραφή Τμήματος

Το Τμήμα Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Κρήτης εξυπηρετεί τους φοιτητές και το προσωπικό του Ιδρύματος στις δύο Πανεπιστημιουπόλεις,  μέσω των γραφείων του σε Ρέθυμνο και Ηράκλειο.  Για τα κατά τόπους γραφεία, δείτε εδώ: https://www.uoc.gr/intrel/epikoinwnia-menu .

Σύμφωνα με το ΦΕΚ 240/29-10-1998, αντικείμενο του Τμήματος Διεθνών Σχέσεων  είναι η διεκπεραίωση των θεμάτων  που αναφέρονται στις Διεθνείς  Σχέσεις του Πανεπιστημίου Κρήτης. Συγκεκριμένα:

• Μεριμνά για την κατάρτιση και υπογραφή διαπανεπιστημιακών συμφωνιών, την παρακολούθηση της υλοποίησης τους, τη συγκέντρωση και διανομή προγραμμάτων που αναπτύσσονται στο πλαίσιο των κρατών της Ενωμένης Ευρώπης, τη μέριμνα για την προβολή του ιδρύματος στο εξωτερικό και την υπογραφή συμβάσεων με ξένα Πανεπιστήμια.
  • Δραστηριοποιείται ιδιαιτέρως στο ευρωπαϊκό εκπαιδευτικό πρόγραμμα Erasmus,την κινητικότητα Φοιτητών, εισερχομένων και εξερχομένων, για Σπουδές (SMS) και Πρακτική άσκηση (SMP). Επίσης, με την κινητικότητα Διδακτικού και λοιπού Προσωπικού.
  • Παρέχει υποστηρικτικές και συμβουλευτικές υπηρεσίες  στους φοιτητές/προσωπικό, συμπεριλαμβανομένης της ενημέρωσης σχετικά με τα συνεργαζόμενα με το Π.Κ. Πανεπιστήμια, οργανώνει συναντήσεις για την εγγραφή, διαμονή, έκδοση δικαιολογητικών για την κάλυψη σε ασφάλεια υγείας, καταγραφή βαθμολογίας και αναγνώριση μαθημάτων κ.λπ.
  • Ασχολείται με την οικονομική διαχείριση του συνόλου των υποτροφιών του προγράμματος Erasmus (φοιτητών, ακαδημαϊκού και λοιπού προσωπικού). Συντονίζει την κατάρτιση της Αιτήσεων Χρηματοδότησης του επόμενου έτους, των ενδιάμεσου και τελικών οικονομικών απολογισμών.
  • Μεριμνά για την ομαλή εφαρμογή του ECTS από τα ακαδημαϊκά Τμήματα.
  • Φροντίζει επίσης για τη διοργάνωση μαθημάτων Ελληνικής Γλώσσας τόσο κατά το χειμερινό, όσο και κατά το εαρινό εξάμηνο, και προσφέρει υποστηρικτικές υπηρεσίες προς τους φοιτητές.

Στοιχεία Ιδρύματος

ECHE