Παρασκευή, Μαρτίου 29, 2024

Ιατρικής

H Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Κρήτης εκπαιδεύει φοιτητές, σε προπτυχιακό, μεταπτυχιακό και διδακτορικό επίπεδο, με σύγχρονα πρότυπα. Προετοιμάζει γιατρούς που θα εξασκήσουν μια ανθρωποκεντρική επιστήμη με προδιαγραφές υψηλής ποιότητας. Επισημαίνει και προσπαθεί να απαντήσει θεμελιώδη ερωτήματα που αφορούν τους μηχανισμούς, την πρόληψη και τη θεραπεία ασθενειών. Εκπαιδεύει τόσο στην άσκηση της μάχιμης Ιατρικής όσο και στο συνολικό φάσμα της έρευνας, βασικής, εργαστηριακής και κλινικής. Η Σχολή μας κλείνει τριάντα χρόνια επιτυχούς λειτουργίας. Συνεχίζει το έργο της εκπαιδεύοντας σε ένα δυναμικό περιβάλλον ανθρώπους, που θα προάγουν την Ιατρική Επιστήμη διεθνώς, ετοιμάζοντας την επόμενη γενιά κορυφαίων γιατρών και ερευνητών.