Τρίτη, Ιανουαρίου 19, 2021

DJ-MegaMenu

KTU Virtual Global Faculty Week 2021

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ KAUNAS UNIVERSITY OF TECHNOLOGY -  ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ

"The COVID-19 crisis has accelerated huge changes in higher education and introduced new forms of cooperation. With more or less active student mobility, staff visits have been put on hold for an indefinite time. For the autumn semester and into 2021 virtual mobility might be the only option for most of HEI’s to form and maintain partnerships and reach their goals for internationalization.
Therefore, Kaunas University of Technology kindly invites colleagues from partner universities worldwide to its “Virtual Global Faculty Week 2021” to be held on 22-26 March 2021. The event is open to academic staff working in the fields of engineering, technological, physical, social sciences, and humanities.
We would be happy to welcome you for one week to give online lectures, share experiences with our professors, find areas of cooperation and mutual interests. Besides, we have prepared a brief but comprehensive online programme with cultural presentations, networking events, and workshops that will give the opportunity to gain new knowledge, start discussions and networking as well as help strengthen the existing and create new partnerships with colleagues from all over the world.We understand that physical mobility with all its benefits remains the priority but we will do our best to compensate for the lack of social and cultural interaction and make you feel welcome.

The application deadline is 15 February 2021.

Please do not hesitate to contact us at Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. or visit our website for more information about the event and registration.

STAFF WEEK 2021

© 2018 Τμήμα Διεθνών Σχέσεων Πανεπιστημίου Κρήτης, Με την επιφύλαξη παντός δικαιώματος. Σύνδεση χρήστη
Υποστήριξη MiSUoC ΚΠ/Μηχανογράφηση Πανεπιστήμιο Κρήτης