Παρασκευή, Μαϊος 03, 2024

ΥΠΟΔΟΧΗ ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ERASMUS+ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ 2022-2023

Με ιδιαίτερη χαρά υποδεχτήκαμε τους φοιτητές οι οποίοι μέσω του προγράμματος Erasmus+, επέλεξαν το Πανεπιστήμιο Κρήτης για σπουδές.
Περισσότεροι από 60 φοιτητές από διάφορα Ιδρύματα Ανώτατης Εκπαίδευσης του εξωτερικού θα φοιτήσουν στις Σχολές Φιλοσοφικής, Κοινωνικών Επιστημών και Επιστημών Αγωγής του Πανεπιστημίου μας, το χειμερινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2022-2023. Με πρωτοβουλία του Τμήματος Διεθνών Σχέσεων, στην Πανεπιστημιούπολη Γάλλου, στο Ρέθυμνο, έγινε η υποδοχή ενημέρωσης των εισερχόμενων φοιτητών Erasmus+, στις 26 Σεπτεμβρίου 2022, στην αίθουσα Β1.26, ώρα 10.30π.μ., ενώ τις επόμενες μέρες αναμένονται κι άλλοι.
Στόχος της εκδήλωσης αυτής ήταν να διευκολύνει την ομαλή προσαρμογή των φοιτητών από το εξωτερικό στην πανεπιστημιακή κοινότητα και την τοπική κοινωνία.
Χαιρετισμό απηύθυνε ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων, Δια Βίου Μάθησης, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας, Καθηγητής Γ. Κοσιώρης. Η ενημέρωση σε θέματα σπουδών,
επικοινωνίας και διαβίωσης έγινε από τα μέλη του Τμήματος Διεθνών Σχέσεων στο Ρέθυμνο, ενώ η πληροφόρηση για θέματα καθημερινότητας και ένταξης των φοιτητών στην πανεπιστημιακή φοιτητική κοινότητα έγινε από εθελοντές φοιτητές του Π.Κ. τους οποίους και ευχαριστούμε πολύ. Στο τέλος της εκδήλωσης προσφέρθηκε μικρό κέρασμα στους εισερχόμενους φοιτητές.

Από το Τμήμα Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Κρήτης

Incomersjpg