Κυριακή, Απριλίου 28, 2024

Το Πανεπιστήμιο Κρήτης καλωσόρισε τους νέους φοιτητές Erasmus του χειμερινού εξαμήνου 2023 την Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου στην Πανεπιστημιούπολη Βουτών στο Ηράκλειο!

Οι φοιτητές συγκεντρώθηκαν αρχικά στα γραφεία του Τμήματος Διεθνών & Δημοσίων Σχέσεων στο Ηράκλειο, όπου είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν μεταξύ τους, με το προσωπικό του τμήματος διεθνών σχέσεων και τη Νόρα, τη σκυλίτσα Erasmus, η οποία διασώθηκε πρόσφατα και φιλοξενείται προσωρινά στα γραφεία μας μέχρι να βρει το παντοτινό της σπίτι!

cropped

Οι φοιτητές Erasmus έλαβαν τα αναμνηστικά Erasmus του Π.Κ & σημαντικές πληροφορίες για τις υπηρεσίες που παρέχει το Τμήμα Διεθνών Σχέσεων, για τις σπουδές τους και τη διαμονή τους στο Πανεπιστήμιο Κρήτης & στο Ηράκλειο. Τέλος, οδηγήθηκαν στην κεντρική εκδήλωση στο Αμφιθέατρο Ν. Πετρίδης του Τμήματος Μαθηματικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών που διοργάνωσε το Welcome Office του Πανεπιστημίου Κρήτης, όπου συναντήθηκαν με άλλους διεθνείς φοιτητές των αγγλόφωνων μεταπτυχιακών και προπτυχιακών προγραμμάτων του Π.Κ και διδακτορικούς φοιτητές.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, ο Καθηγητής Γεώργιος Μ. Κοντάκης, Πρύτανης του Πανεπιστημίου Κρήτης, και ο Καθηγητής Γεώργιος Κοσιώρης, Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων, Δια Βίου Μάθησης, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας, απηύθυναν χαιρετισμό στους νέους φοιτητές και έκαναν ιδιαίτερη αναφορά στη σημασία των διεθνών συνεργασιών και της ποικιλομορφίας στην πανεπιστημιακή κοινότητα, εκφράζοντας τη δέσμευσή τους για διεθνοποίηση και ακαδημαϊκή αριστεία. Η εκδήλωση συνεχίστηκε με παρουσιάσεις σχετικά με τις υπηρεσίες και τις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου Κρήτης και ολοκληρώθηκε με δεξίωση.

Οι φοιτητές είχαν επίσης την ευκαιρία να ξεναγηθούν στην πανεπιστημιούπολη από τα μέλη του Δικτύου Φοιτητών Erasmus (Erasmus Student Network – ESN) και να γνωρίσουν τα μέλη της αστρονομικής ομάδας του Π.Κ, τα οποία εγκατέστησαν ένα τηλεσκόπιο στην είσοδο και τους προσκάλεσαν να παρατηρήσουν τον ήλιο μέσω ειδικών φίλτρων!

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε το Welcome Office του Πανεπιστημίου Κρήτης, το Info Point του Δήμου Ηρακλείου για τους φακέλους που παρείχαν στους φοιτητές Erasmus με τουριστικές πληροφορίες για το Ηράκλειο και το νησί της Κρήτης, το Δίκτυο Φοιτητών Erasmus (ESN), την αστρονομική ομάδα, τις πρυτανικές αρχές, τους φοιτητές, το προσωπικό του Πανεπιστημίου Κρήτης και όλους όσους συνέβαλαν σε αυτή την όμορφη εκδήλωση υποδοχής!

ZDS 8231 Enhanced NR