Πέμπτη, Μαϊος 09, 2024

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ημερίδα ενημέρωσης και διάχυσης αποτελεσμάτων με θέμα την «Επιμόρφωση προσωπικού μέσω του προγράμματος Erasmus+. Νέες πρακτικές, τεχνογνωσία, διαπολιτισμικές δεξιότητες» πραγματοποιήθηκε στις 15 Δεκεμβρίου 2023, στην αίθουσα της Συγκλήτου, στην Πανεπιστημιούπολη Γάλλου στο Ρέθυμνο με δυνατότητα συμμετοχής μέσω τηλεδιάσκεψης από την αίθουσα Συγκλήτου στην Πανεπιστημιούπολη Βουτών (Ηράκλειο) ή από προσωπικό Η/Υ.

Στην Ημερίδα συμμετείχε η Προϊσταμένη της Γενικής Διεύθυνσης Διοικητικών και Οικονομικών Υπηρεσιών του ΠΚ, οι Προϊστάμενες Τμημάτων και μέλη των διοικητικών υπηρεσιών και των δύο Πανεπιστημιουπόλεων. Έμφαση δόθηκε στις κινητικότητες που πραγματοποιήθηκαν κυρίως κατά τα έτη 2021-2022 εντός και εκτός ΕΕ, μέσω του προγράμματος Erasmus+ του Πανεπιστημίου Κρήτης και του Ομίλου Πανεπιστημίου Πειραιώς στον οποίο το ΠΚ είναι εταίρος (ΚΑ 131, ΚΑ 171). Πρωταρχικός στόχος της συνάντησης ήταν η παρουσίαση και η ανταλλαγή απόψεων για τα οφέλη που απορρέουν από την επιμόρφωση προσωπικού σε Πανεπιστήμια του εξωτερικού καθώς και η κατάρτιση του σε θέματα που αφορούν στην Ανώτατη Εκπαίδευση, στη διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού, στις  καλές πρακτικές διοίκησης, στις νέες μεθόδους διαχείρισης και συντήρησης αρχειακού υλικού, στις ψηφιακές δεξιότητες, στις νέες συνεργασίες, στην προβολή του Ιδρύματος, κ.λπ.

Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι οι εμπειρίες των μετακινούμενων σχετίζονταν κυρίως με τα ακόλουθα Ιδρύματα/Φορείς: το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου, το Eötvös Loránd University και το University of Public Service της Ουγγαρίας, το University of Craiova της Ρουμανίας, το Artevelde University του Βελγίου, τη Βιβλιοθήκη της Γενεύης (Bibliotheque de Geneve) και ειδικά το Εργαστήριο συντήρησης σπάνιων βιβλίων και αρχείων καθώς και το Chouaib Doukkali University, El Jadida του Μαρόκου, το Ben Gurion University και το Gordon College of Education του Ισραήλ.

Μέρος της συζήτησης αποτέλεσε και ο αντίκτυπος των υπηρεσιών του ΠΚ στους επισκέπτες των ξένων Ιδρυμάτων. Έγινε σύντομη αναφορά στην αξιολόγηση και στα σχόλια των εισερχόμενων διοικητικών υπαλλήλων στο Πανεπιστήμιο Κρήτης σχετικά με τις προσφερόμενες υπηρεσίες και στον αριθμό εισερχόμενου διδακτικού προσωπικού στο ΠΚ κατά τα έτη 2021-2022 και στα αντίστοιχα Ιδρύματα προέλευσης. Τονίστηκε ιδιαιτέρως η σημασία της αμοιβαίας εξωστρέφειας για την τόνωση των κινητικοτήτων στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus.

Τέλος, διατυπώθηκαν προτάσεις για τη συμμετοχή περισσότερων διοικητικών υπαλλήλων στην επιμόρφωση, για την υποδοχή ξένων αντιπροσωπειών, για την οργάνωση εβδομάδων επιμόρφωσης, κ.λπ.

Διεύθυνση Διεθνών & Δημοσίων Σχέσεων του Πανεπιστημίου Κρήτης

Ανακοινώσεις

-Καψαλάκη Ε., Προϊσταμένη Γενικής Διεύθυνσης Διοικητικών & Οικονομικών Υπηρεσιών ΠΚ, Ίδρυμα υποδοχής: Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, Λεμεσός, Κύπρος

-Κοπανάκη Β. Προϊσταμένη, Τμήμα Ανθρωπίνων Πόρων, Προμηθειών & Συναλλαγών, ΕΛΚΕ (Ρέθυμνο), Ίδρυμα υποδοχής: University of Public Service, Ουγγαρία και Chouaib Doukkali University, El Jadida, Μαρόκο (ΚΑ 171)