Παρασκευή, Απριλίου 26, 2024

Μετακίνηση για Επιμόρφωση
στο Πανεπιστήμιο Wroclaw στην Πολωνία
16-18 Απριλίου 2019

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ είχα τη δυνατότητα
να επισκεφθώ τον περασμένο Απρίλιο, μαζί με άλλες δύο συναδέλφους,
το Πανεπιστήμιο του Βρότσλαβ στην Πολωνία, το οποίο στεγάζεται στο κέντρο της πόλης
και αριθμεί περίπου 25.000 σπουδαστές από όλη την Ευρώπη. Τα κτίρια τους είναι
καλο-διατηρημένα, οι χώροι προσεγμένοι και η αρχιτεκτονική τους θαυμαστή.

Οι συνάδελφοι εκεί ήταν πρόθυμοι να οργανώσουν την 3ήμερη επίσκεψή μας, ώστε να λάβουμε όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για το Πανεπιστήμιο γενικότερα αλλά και για τους τομείς εργασίας μας πιο συγκεκριμένα. Πέραν όμως της επιμόρφωσής μας, είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε την πανέμορφη αυτή πόλη, που από την πρώτη κιόλας ημέρα σου αφήνει την αίσθηση της οικειότητας και της ασφάλειας. Μοντέρνα στοιχεία συνυπάρχουν με τα πολύχρωμα κτίρια της κεντρικής πλατείας. Οι μπρούτζινοι νάνοι που βρίσκονται παντού διαμορφώνουν ένα σκηνικό βγαλμένο από παραμύθι. Οι ντόπιοι, αν και αρχικά σου δίνουν την εντύπωση ότι είναι ψυχροί (ίσως λόγω του κρύου), σύντομα σε κάνουν να αλλάξεις γνώμη, διαπιστώνοντας πόσο πρόθυμοι είναι να επικοινωνήσουν μαζί σου παρ’ όλο που δε γνωρίζουν καλά την αγγλική γλώσσα. Ευχαριστώ πολύ το προσωπικό των Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Κρήτης που με βοήθησε να πραγματοποιήσω αυτό το ταξίδι γνώσεων και εμπειριών και προτείνω ανεπιφύλακτα να το τολμήσουν όσοι θέλουν να διευρύνουν τους ορίζοντες τους.