Παρασκευή, Μαρτίου 29, 2024

Βασίλης Τζωρτζόπουλος, φοιτητής ΦΚΣ, Σπουδές Τσεχία & Πρακτική Ισπανία (2017-19)

Από το πρώτο έτος ήξερα ότι θέλω να μετακινηθώ με το πρόγραμμα Erasmus και έτσι και έγινε! Πραγματοποίησα και τις προπτυχιακές μου σπουδές στο Πανεπιστήμιο της Πράγας αλλά και την πρακτική μου άσκηση σε ένα πανεπιστήμιο στην Ισπανία! Η συμμετοχή μου στο πρόγραμμα (και τις 2 φορές) μπορώ να πω ότι μου έδωσε πάρα πολλά εφόδια τα οποία δε νομίζω πως θα αποκτούσα αλλιώς. Ο τρόπος που σου εξελίσσει την προσωπικότητα και τον τρόπο σκέψης σου είναι απλά μοναδικός. Επιστρέφεις στην χώρα σου με ένα γλυκόξινο συναίσθημα καθώς νιώθεις ότι έχεις αποκομίσει τόσα πολλά πράγματα και εμπειρίες στον προσωπικό αλλά και στον επαγγελματικό τομέα, που σε κάνει να νιώθεις πολύ σίγουρος για τον εαυτό σου για το οτιδήποτε! Αλλά από την άλλη αφήνεις πίσω σου ένα μεγάλο κομμάτι του εαυτού σου(πλέον) που νιώθεις πια ότι αυτό είσαι! Μαθαίνεις τις δυνατότητες σου, τα όρια σου σαν άτομο και ξεκινάς την μετέπειτα ζωή σου με μοναδικά εφόδια από αυτήν την μοναδική εμπειρία που λέγεται Erasmus!