Παρασκευή, Απριλίου 19, 2024

ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΟΥΤΙΝΑΣ φοιτητής Οικονομικού Τμήματος

Η Βαρκελώνη είναι μια σύγχρονη, φωτεινή πόλη με μια διάχυτη μπαρόκ αισθητική που σε κερδίζει εύκολα με την απέραντη παραλία, τις γοτθικές συνοικίες αλλά και τα πιο ιδιαίτερα μέρη με θέα που σου κόβουν την ανάσα. Ωστόσο αυτό που σε συναρπάζει πιο πολύ είναι η ζωή σου εκεί που αποτελεί και την μεγαλύτερη πρόκληση.

Στην αρχή είσαι μόνος και ξεκινάς από το μηδέν να χτίζεις μια καθημερινότητα, εξερευνώντας την πόλη σαν κάτοικος και όχι σαν τουρίστας, προσπαθώντας να ανταπεξέλθεις στις προκλήσεις του εργασιακού περιβάλλοντος και φυσικά γνωρίζοντας νέους ανθρώπους από διάφορα μέρη του κόσμου με τους οποίους γίνεσαι φίλος και μέσω αυτής της συναναστροφής νιώθεις Ευρωπαίος Πολίτης πια. Βγαίνεις από την ζώνη ασφαλείας σου, δοκιμάζεις τα όριά σου αλλά και τις ικανότητές σου να λύσεις τα προβλήματα που θα προκύψουν και τελικά συνειδητοποιείς πως εκτός από μια νέα πόλη ανακαλύπτεις και άλλα κομμάτια του εαυτού σου. Τελικά όταν φεύγεις από εκεί παίρνεις πολλά μαζί σου, κυρίως τις φιλίες και τις ιστορίες -και αυθεντικό χαμόν-, αλλά αφήνεις και κάτι δικό σου πίσω. Είναι μια εμπειρία που σου διευρύνει το μυαλό, σε κάνει να αποκτήσεις, ίσως, μια καινούρια ματιά στα πράγματα, πιο αληθινή και πιο ώριμη. Είμαι αισιόδοξος και θεωρώ πως όλα τώρα αρχίζουν καθώς το Erasmus αποτέλεσε για μένα μια γέφυρα ανάμεσα στο γνώριμο παρόν μου και στο μέλλον που ίσως θα ήθελα.