Τρίτη, Μαϊος 07, 2024

Μαρίνα Κουφάκη, φοιτήτρια ΠΤΠΕ, πρακτική στην Ισπανία (2016-17)

Εγώ είχα πάει για erasmus πρακτική στην Μαδρίτη το 2016-2017 και δούλεψα σε ένα παιδικό σταθμό εκεί για 3 μήνες...το Εrasmus μου άλλαξε την ζωή ή όπως λέω μετά το Εrasmus ξεκίνησα να ζω...μου άλλαξε την ζωή από πολλές απόψεις...και με εξέλιξε σαν προσωπικότητα, μου άνοιξε τους ορίζοντες, ανακάλυψα την μαγεία των ταξιδιών, έμαθα καινούργια πράγματα σχετικά με το αντικείμενο της δουλειάς μου και πολλά περισσότερα... σίγουρα μέσα από την διαδικασία του Erasmus καλείται κάνεις να ανταπεξέλθει σε διάφορες καταστάσεις με αποτέλεσμα όλα αυτά να σε κάνουν να πιστεύεις πάρα πολύ στον εαυτό σου ...και φυσικά βοήθησε επαγγελματικά... προφανώς γιατί εμπλούτισε το ήδη υπάρχον βιογραφικό μου σαν προϋπηρεσία...συν ότι όλα αυτά που ανέφερα παραπάνω στην εξέλιξη της προσωπικότητας, είναι στοιχεία που φαίνονται σε μια συνάντηση συνέντευξης για δουλειά ...τον Ιούλιο του 2017 πήρα το πτυχίο του Πανεπιστημίου (ΠΤΠΕ) και μέσα σε 2 εβδομάδες βρήκα δουλειά (μερική απασχόληση) σε ένα παιδότοπο όπου εργάστηκα για 9 μήνες και σταμάτησα διότι βρήκα δουλειά(Μάιο του 2018) σε ένα παιδικό ιδιωτικό σταθμό, όπου δουλεύω ενάμιση χρόνο πλέον.